Sėjame sėklas, auginame daigus

Kalbant apie sodą - nieko nėra smagiau, kaip skinti pomidorą, ar dovanoti kvapnią gėlių puokštę iš savo užaugintų daigelių. Atrodo nesudėtinga, tačiau...

3/7/2021

Jau kelintą dieną svajoju, kaip imsiu ir pasisėsiu sau daigelių šiltnamiui ir gėlių savo sodui. Savo užauginti daigai - džiugina labiausiai. Tada ir daržovės skanesnės atrodo, ir gėlės kvapnesnės, gražesnės...

Auginti daigelius patiems - ne tik sielą raminantis užsiėmimas, bet ir nauda. Pigesnio būdo užpildyti laisvus žemės plotelius - tiesiog nėra. O ir rūšis galite pasirinkti patys. Dažnai daigelių prekeiviai turi tik dažnai pasitaikančių augalų pasiūlą. O jei ir turi retesnių - jų kaina būna gerokai didesnė.  

Taigi, pagaliau išaušo diena, kai vargais negalais atradau laiko šiam maloniam užsiėmimui. Nė nepajutau, kaip pralėkė dienelė. Kaip sekėsi man, ir kaip  galėtų sektis Jums - skaitykite toliau. Perspėju, jog visa, kas parašyta apie mano patirtis daiginant augalus - yra mėgėjiškos žinios, surinktos iš įvairiausių šaltinių, pradedant mano močiute - auginusia nerealius derlius savo darže, ir baigiant įvairiausiais sodininkų blogais, profesionalų patarimais straipsniuose apie sodininkystę, daržininkystę, seminaruose ir panašiai.  

Iš esmės kažkiek informacijos viuomet rasite ant sėklų pakelio. Ten rasite svarbiausią informaciją apie tai - kada sėti norimus augalus Lietuvos klimato sąlygomis, jei sėklas pirkote Lietuvoje (parsisiuntus reiktų pasiskaičiuoti teisingą sėjos laiką pagal augalo daigelio augimą laiką, kuris visuomet rašomas ant sėklų pakuotės). Taip pat - į kokį gylį reiktų sėti sėklas, kokios reiktų temperatūros, per kiek laiko augalas sudygs ir kita, su būtent sėjama augalo rūšimi susijusi informacija. 

Tačiau yra ir bendrų dalykų, kuriais galima naudotis, sėjant įvairiausius augalus. Apžvelkime priemones, kurių Jums prireiks šiam smagiam darbui nudirbti: 

Ko mums prireiks?

Pirmiausia - tai į ką sėklas sėti. Aišku, daug kas vis dar labai puikiai naudojasi indeliais nuo grietinės ar plastikiniais alaus bokalais. Asmeniškai aš - nieko prieš neturiu. Dar ne taip senai ir pati naudojausi tokiais "vazonėliais".  Tokiu atveju, rekomenduočiau pradurti indelių dugnus ir pasirūpinti padėkliuku po šiais "vazonėliais". Kiek vėliau papasakosiu kodėl tai ne tik augalui naudinga, bet ir visai patogu. Asmeniškai aš šiuo metu mėgstu naudotis specialiomis daigyklomis. Kažkada esu jų nusipirkusi ir naudoju kasmet. Tereikia išsiplauti. Taip  bent iš pradžių pataupau vietos namuose. Jei pasiseka, tai pikiuoju jau tuomet, kai galiu savo augintinius palikti šiltnamyje. Jautresnius vis dar palieku namuose. Taip ir pasidalina plotas... 

Dar reikės: indo (labai didelio dubens) - žemėms maišyti, drėkinti. Taip pat - daiginimui skirto komposto. Pavasarį pasirinkimas be galo platus ir pasiekiamas praktiškai bet kokioje parduotuvėje. Mūsų svetainėje galite įsigyti profesionalaus žemės mišinio Profi. Taip pat - norimų sėti sėklų, žymeklių ir markerio pavadinimui užsirašyti, bei medinių iešmelių sėklų ertmėms substrate padaryti. Idealiu atveju reiktų vernikulito - pasėjus sėklas, juo tas sėklas užbarstytume ir šildomo padelio daigykloms - aš sau kol kas tokios prabangos neleidžiu, bet jei galimybės leidžia - rezultatas būtų idealus. 

Nuo ko pradėti?

1. Dideliame inde sudrėkinkite substrato mišinį. Substratas turi būti gerai sudrėkęs, bet nepermirkęs.

2. Užpildykite substrato mišiniu savo sėjimo indus ar daigyklas. Žemę kiek spustelėkite, kad neliktų oro plyšių, bet nepresuokite, kad liktų pakankamai puri ir šaknys galėtų lengvai įsišaknyti. Jau šioje vietoje užsirašykite ant žymeklio, kokias sėklas sėsite - patikėkite, tikrai užsimiršite, kur ką pasėjote. Į vieną daigyklos komplektą stenkitės sėti tos pačios rūšies augalo sėklas, kad dygimas būtų anašus ir nesiskirtų daigelių aukštis (kad vieni kitų neužgožtų). Jei vistik daigelių neturėsite daug, stankitės sugrupuoti panašių augimo sąlygų reikalaujančius ir maždaug vienodai augančius augalus.  Užsirašykite ir datą, kada sėklos pasėtos. 

3. Pasėkite sėklas, tokiam gylyje, koks nurodytas ant sėklų pakelio. Auksinė taisyklė gyliui: sodinkite sėklas gylyje, kuris yra maždaug dvigubas sėklos dydžiui. Ertmes patogiai padarysite pasinaudodami paprasčiausiu mediniu iešmeliu, pieštuku, kinietiška lazdele ar pan. sėkite po vieną ar dvi sėklas į kiekvieną ertmę. Taip užpildykite visą daigyklos padėkliuką. Tankiau arba į smulkiuosius daigyklų padėklus sėjamos smulkiosios sėklos, kurioms nereikia daug vietos: aguonos, rugiagėlės, krapai, kermėkai, petražolės, gubojos ir pan. 

4. Sėklas užberkite smulkiu vernikulitu ar lengvu substrato sluoksniu. Nespauskite - taip daigeliams bus lengviau sudygti. 

5. Uždenkite daigyklas skaidriais dangteliais, šildomus padelius nustatykite maždaug 21 -25 C temperatūrai (pagal augalo dygimui reikalingą temperatūrą, kuri dažniausiai nurodoma ant sėklų pakelio). Jei padelių nenaudojate, sėkloms dygti parinkite tiesiog šviesią šilta vietą namuose. Dengti nereikia tokių augalų veislių, kaip Žydrūnis, Sinavadai, Žydintis tabakas ir pan., kuriems reikia lengvo dygimo ir daug šviesos. Taigi sėjant šių sėklų neuždenkite, nes tai slopins jų dygimą.

6. Jūsų dirva greičiausiai išdžius po  2-3 d., tačiau tai gali skirtis, priklausomai nuo oro, šilumos ir pan. Kai pamatysite, jog žemė nepakankamai drėgna, savo sėklas laistykite per apačią - vandenį pilkite ne ant sėklų, o į padelį. Į padėklą pripilite apie 1 cm vandens ir palikite, kad susigertų. 

7. Kasdien patikrinkite daigyklas. Kai sudygs apie 50-70 proc. sėklų - dangtelius galite nuimti. Daigeliams reikia 14-16 val. dienos šviesos. Jei jūsų daigeliams šviesos nepakanka, reiktų pasirūpinti papildomu šviesos šaltiniu - dienos šviesos lempomis. 

8. Reguliariai tikrinkite savo sodinukus, palaistykite juos. Sustiprėjusius daigelius galima laistyti laistytuvu, tik pasirūpinkite, kad laistytuvo antgalis lietų vandenį smulkiais lašeliais. Stebėkite, ar augalas netįsta. tai ženklas, kad am pakanka šilumos, bet trūksta šviesos - pasirūpinkite dienos lempomis ar perkelkite į šviesesnę vietą. Taip pat, jei augalai linksta link šviesos į vieną pusę, teks juos nuolat persukti, kad augtų tiesūs. 

9. Jei jūsų daigeliai spėjo užaugti greičiau, nei galite juos sodinti lauke, persodinkite juos į didesnius indelius. Jei augalai yra pasiruošę sodinimui į gruntą, o šalnos au pasibaigę, pradėkite pratinti savo daigelius prie temperatūros pasikeitimo. Kasdien išneškite juos į lauką: iš radžių porai valandų, vėliau laiką ilginkite (neskubėkite, procesas gali užtrukti iki savaitės ar dviejų, priklausomai nuo oro ir daigelių) ir galiausiai palikite juos pernkat. Kai augalus užgrūdinsite - sodinkite į dirvą. 

Prekių keitimo ir grąžinimo taisyklės

Prekių apmokėjimo ir pristatymo taisyklės

Klientų aptarnavimas:

+37069924719                       
info@greendreams.lt